Suchá versus dehydrovaná pleť: jak je odlišit a proč je to vůbec důležité?

Suchá versus dehydrovaná pleť: jak je odlišit a proč je to vůbec důležité?

I když se může zdát, že se jedná o totéž, věděli jste, že suchá a dehydrovaná pleť jsou dvě rozdílné věci? A nebo to, že každá z nich potřebuje odlišnou péči? Pojďme se na to podívat blíže.

Dehydrovaná pokožka

Dehydrovaná pleť je stav, který nastává při nedostatku vody v pokožce. To se může stát každému, bez ohledu na typ pleti. Lidé s mastnou a nebo smíšenou pletí mohou také trpět dehydratací. Dehydrovaná pokožka obvykle vypadá matná a může vykazovat předčasné příznaky stárnutí, jako jsou například povrchové vrásky a ztráta pružnosti.

U dehydrované pokožky si můžete všimnout:

 • tmavé kruhy pod očima nebo unavený vzhled očí
 • pnutí
 • matná pokožka
 • citlivost
 • jemné linky a vrásky

Dobrým testem pro odhalení dehydrované pokožky je štípnout se do tváře. Když se pokožka při jemném tlaku svraští a trvá jí, než se vrátí do původního stavu, zoufale touží po vodě a je dehydrovaná.

Na vznik dehydrovaného stavu pokožky má vliv vícero faktorů:

 • Sluneční záření – UVA paprsky jsou hlavním faktorem ovlivňujícím naši pokožku, které urychlují stárnutí, dehydratují ji a zvyšují množství volných radikálů v buňkách, jenž pokožku poškozují.
 • Tvrdá voda a umývání se horkou vodou
 • Klimatizace a kouření
 • Nesprávná kosmetika – důležité je vhodné hydratační tělové mléko, stejně jako hydratační
  krém na tvář
 • Stárnutí – proces stárnutí způsobuje, že naše tělo je dehydratovanější, včetně pokožky. 

Suchá pokožka

Na druhé straně, suchá pokožka je jedním z typů pleti, stejně jako mastná nebo smíšená pleť. Jde o typ pleti, které chybí oleje a lipidy a kvůli tomu má šupinatější a suší vzhled.

Suchou pokožku poznáte podle následujících charakteristických znaků:

 • drsný vzhled
 • bílé šupinky
 • zarudnutí nebo podráždění
 • zvýšený výskyt psoriázy, ekzémů a dermatitid.

Suchou a dehydrovanou pokožku umíme rozlišit jednoduše. Suchá pleť má nedostatek
lipidů. Při dehydrované pokožce jde o nedostatek vody ve vrchní vrstvě kůže.

Dehydrovaná pokožka a suchá pokožka si vyžadují odlišnou péči

Jestli chcete, aby vaše pokožka vypadala co nejlépe, měli byste ji hydratovat a zároveň hydrataci v pokožce udržovat. U dehydrované pokožky doporučujeme do rutiny přidat sérum. Naneste ho ještě před hydratačním krémem. Doporučujeme séra s kyselinou hyaluronovou, která je tělu vlastní látkou, což znamená, že naše pokožka přirozené tuto kyselinu produkuje. Doplnění séra do péče o pleť je klíčové při řešení dehydratace. Také můžete použít hutnější hydratační krém na noc, který pleť nejen hydratuje, ale následně v ní vlhkost uzamkne. Přes den doporučujeme aplikovat opalovací krém, abyste se vyhnuli přímým UVA paprskům, které mají vliv na dehydrataci. Interní hydratace je také velmi důležitá, a proto pijte dostatečné množství vody. Mělo by se jednat o alespoň 8 sklenic vody denně.

U suché pokožky je nevyhnutelná rovnováha mezi přirozeným hydratačním faktorem kůže (Natural Moisturizing Factor, NMF) a lipidy, které ji chrání před dehydratací. Jestliže dojde k narušení této rovnováhy, pokožka ztrácí vlhkost a vysušuje se. Především u suché atopické pokožky často dochází ke značnému nedostatku důležitého hydratačního faktoru – urey.

U suché pleti doporučujeme upřednostnit kosmetiku, která je zaměřená na péči o suchou, napjatou a hrubou pokožku. Její produkty dokáží pleť hydratovat, zklidňují ji a snižují pocit napětí. Velmi vhodná je například kosmetika, která obsahuje ureu – účinný humectant, který na sebe váže vodu a zadržuje ji v pokožce a jehož obsah je u suchého typu pokožky nižší.

Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled účinných složek, které jsou vhodné pro zmiňované dva stavy pokožky.

-6%VyprodánoTop
Zavřít
Čtěte více
Náhled

Noční krém EUBOS HYALURON REPAIR FILLER NIGHT

 528.00
Vyprodáno
TELOVÉ MLIEKO EUBOS UREA 10 %
TELOVÉ MLIEKO EUBOS UREA 10 % balenie
Zavřít
Čtěte více
Náhled

Tělové mléko EUBOS UREA 10 %

 245.00
-18%Vyprodáno
EUBOS HYALURON 3D BOOSTER
Zavřít
Čtěte více
Náhled

HYALURON 3D BOOSTER

 503.00
Vyprodáno
KRÉM NA TVÁR EUBOS UREA 5 %
KRÉM NA TVÁR EUBOS UREA 5 % balenie
Zavřít
Čtěte více
Náhled

Krém na tvář EUBOS UREA 5 %

 275.00