STÁRNUTÍ POKOŽKY: KOSMETIKA EUBOS ANTI-AGE

Stárnutí pokožky a jak se mu vyhnout: kosmetika EUBOS ANTI-AGE

Stárnutí pokožky je přirozený biologický proces, za kterým stojí dva odlišné a navzájem nezávislé mechanismy. Jde o vnitřní a vnější stárnutí. V tomto článku si vysvětlíme, jak pokožka stárne, zda máme možnost stárnutí zpomalit a jaká je účinná prevence. 

Vnitřní a vnější stárnutí pokožky

Prvním mechanismem stárnutí je přirozené neboli vrozené stárnutí. Jde o nevyhnutelný proces, který ovlivňuje pokožku stejným způsobem jako všechny vnitřní orgány. Náš věk jednoduše určuje strukturální změny v kůži a buněčné funkce se zpomalují. Vnitřní stárnutí pokožky je ovlivňováno hormonálními změnami, jako je snížená produkce estrogenu a progesteronu. Nedostatek estrogenů a androgenů vede k degradaci kolagenu, suchosti kůže, ztrátě elasticity, epidermální atrofii a ke vzniku vrásek. Míra vnitřního stárnutí záleží často na genetice, etnické příslušnosti či míře prokrvení pleti. 

Na druhé straně rozlišujeme vnější stárnutí, které je výsledkem působení vnějších faktorů. Jde zejména o škodlivé sluneční záření (takové stárnutí se označuje jako „fotoaging“), vliv znečištění ovzduší na pokožku, kouření či nevhodná strava. Mluvíme o stárnutí způsobeném tzv. oxidačním stresem, kdy se do těla uvolňují volné radikály, které poškozují buněčné struktury. Na předčasné stárnutí pokožky tedy mohou mít vliv naše rozhodnutí v oblasti životního prostředí a životního stylu. Vhodnými preventivními opatřeními můžeme účinky tohoto typu stárnutí na naši pokožku zpomalit.

Jak pokožka stárne

Možná vás překvapí, že už ve dvaceti letech začínají naše nezdravé návyky životního stylu (znečištění životního prostředí, neustálé působení UV záření) narušovat strukturální integritu pokožky. Obranyschopnost buněk začíná slábnout a naše přirozená schopnost bojovat proti poškození pokožky klesá. Také se začíná přirozeně zpomalovat obnova a výměna buněk, čímž se snižuje zářivost pokožky.

Ve třicítce se obsah kolagenu (který udržuje pokožku pevnou) a elastinu (který pokožce dodává pružnost) snižuje, což vede k viditelným vráskám. Obnova a přeměna buněk nadále klesá, což má za následek matnější pleť s nerovnoměrným tónem. 

Ve čtyřicítce dochází ke ztenčování pokožky a k úbytku lipidů chránících přirozenou funkci bariéry. Důvodem je většinou dehydratace. Mladistvá pokožka si zachovává určité napětí (tzv. turgor), pružnost a poddajnost, mimo jiné právě díky vysokému obsahu vody. V závislosti na hormonální aktivitě se může na pokožce objevit neobvyklá aktivita, od nerovnoměrného odstínu pleti až po akné dospělých. Mohou se objevit i výraznější příznaky stárnutí pokožky, jako jsou tmavé skvrny a výrazná matnost.

V padesátce se naše bariérová lipidová vrstva kůže dále ztenčuje, což vede k méně účinnému uchovávání vlhkosti v pokožce a k většímu potenciálu citlivosti a dehydratace. Chronický stres a zápal vevnitř i zvenku těla zpožďuje zotavení pokožky – vede k trvalým stopám a delšímu hojení. Pokožka už může mít výrazné vrásky, jemné linky a může zaznamenat i změnu barvy.

Jak se vyhnout předčasnému stárnutí pokožky

  1. Chraňte se před škodlivým slunečním zářením. Slunce hraje hlavní roli při předčasném stárnutí naší pokožky – až 80 procent stárnutí pokožky je způsobeno sluncem. 

Z hlediska biologické účinnosti má největší význam UV složka slunečního záření, která se dělí na UVA a UVB záření: UVA záření proniká do hlubších vrstev kůže, zatímco UVB záření zasahuje povrchové vrstvy. Před UVA i UVB zářením je třeba se chránit. I když je UVA záření méně intenzivní než záření UVB, je mnohem běžnější a vyskytuje se relativně konstantně po dobu celého dne během celého roku. Může pronikat i přes mraky a sklo, proto je důležité používat sluneční ochranu každý den, a tak předcházet dlouhodobému poškození pleti.

Proto bez ohledu na to, zda trávíte den na pláži nebo jen sedíte doma, ochrana před sluncem je nezbytná v každém ročním období. Zařaďte do pravidelné péče širokospektrální krém na opalovaní po 365 dní v roce. Opalovací krém nanášejte každý den na celou plochu pokožky, která není zakrytá oděvem. Pro účinnější ochranu hledejte oblečení s označením ultrafialového ochranného faktoru (UP).

  1. Pokud kouříte, zkuste s tím přestat. Kouření výrazně zrychluje stárnutí pokožky. Způsobuje vrásky a matnou, bledou pleť.
  2. Vyhýbejte se opakujícím se výrazům tváře. Při stejném výrazu tváře zapojujete stále ty stejné svaly. Pokud je opakovaně stahujete mnoho let, vznikají v daných místech trvalé vrásky. 
  3. Upravte stravu. Stravujte se zdravě a vyváženě. Zjištění z vícero studií naznačují, že konzumace velkého množství čerstvého ovoce a zeleniny může pomoci zabránit poškození buněk, které vede k předčasnému stárnutí pokožky. Výzkumné studie také poukazují na to, že stárnutí může urychlit strava obsahující mnoho cukru nebo jiných rafinovaných sacharidů.
  4. Pijte méně alkoholu. Alkohol odvodňuje pokožku a časem ji poškozuje. 
  5. Cvičte vícekrát do týdne. Zjištění z několika studií naznačují, že cvičení zlepšuje cirkulaci a posiluje imunitní systém. To následně pleti dodává mladší vzhled.
  6. Důkladně a šetrně čistěte pokožku. Nesprávné čištění může způsobit podráždění pokožky. To urychluje její stárnutí. Šetrné umývání pomáhá odstraňovat znečištění, make-up a další látky bez toho, aby dráždilo pokožku. Umývejte si tvář dvakrát denně s použitím vhodného čisticího prostředku
  7. Chraňte pokožku před znečištěním z ovzduší. Epidemiologické studie ukazují, že znečištění způsobené dopravou přímo souvisí s projevy stárnutí. Znečištění ovzduší je pro pokožku neustálým zdrojem stresu. Správně zvolená kosmetika s účinnými látkami proti znečišťování působí proti stárnutí pokožky vyvolanému jemným prachem. 

9. Zajistěte pokožce dostatečnou hydrataci. Každý den na pleť nanášejte hydratační krém. Hydratační krém zachytává v pokožce vodu a dodává jí mladistvý vzhled.

10. Vyberte si kvalitní kosmetiku. Pokud vás vaše kosmetika pálí a irituje, nesedí vám. Zvolte si takovou, po které budete mít příjemný pocit a uvidíte pozitivní výsledky. Každodenní správná rutina vám přinese nejlepší verzi vaší pleti. Pokud potřebujete pomoci s jejím sestavením, inspirujte se naším návodem péče o pleť ráno a večer.

EUBOS ANTI-AGE na potlačení vrásek s obsahem kyseliny hyaluronové

Produkty německé značky EUBOS se vyvíjejí v laboratořích pomocí nejnovějších technologických prostředků. Za značkou stojí téměř 90 let výzkumu. Na vývoji jejích produktů pracují vědci ve spolupráci s dermatology. Proto jsou produkty vysoce účinné a bezpečné při péči o pokožku.

Kosmetika EUBOS ANTI-AGE proti stárnutí poskytuje speciální lékařskou péči prostřednictvím tělu vlastní substance – hyaluronu, který vyplňuje vrásky zevnitř. Její ostatní aktivní složky chrání pokožku před předčasným stárnutím. Při pravidelném používaní se hloubka a množství vrásek prokazatelně zredukují. Pokožka vypadá hladší a pevnější – jakoby byla vyplněná. 

Řada EUBOS ANTI-AGE nabízí též produkty proti znečištění ovzduší, které chrání pleť před předčasným stárnutím vyvolaným jemným prachem.  

-6%VyprodánoTop
Zavřít
Čtěte více
Náhled

Noční krém EUBOS HYALURON REPAIR FILLER NIGHT

 528.00
Vyprodáno
SÉRUM EUBOS HYALURON HIGH INTENSE SERUM
Zavřít
Čtěte více
Náhled
Vyprodáno
Zavřít
Čtěte více
Náhled
-10%Vyprodáno
Zavřít
Čtěte více
Náhled