DIABETES MELLITUS A KOŽNÍ PROBLÉMY: PŘEHLED A PREVENCE

Diabetes mellitus a kožní problémy

diabetes-mellitus-a-kozne-problemy

Diabetes mellitus a kožní problémy úzce souvisí. Onemocnění diabetes mellitus (cukrovka) vzniká hlavně v dospělém věku a může postihnout všechny části těla včetně pokožky. Někdy jsou dokonce takové problémy prvním znakem toho, že člověk má cukrovku. Dobrou zprávou je, že většině z těchto problémů umíme zabránit nebo je v případě včasné diagnostiky lehce léčit.

Některé z problémů, které zmíníme, jsou kožní onemocnění běžná pro všeobecnou populaci, ale u lidí s cukrovkou se vyvinou snadněji. Patří sem bakteriální infekce, plísňové infekce a svědění. Další kožní problémy se vyskytují (většinou nebo výlučně) u lidí s cukrovkou. Patří sem diabetická dermopatie, necrobiosis lipoidica diabeticorum, diabetické puchýře a eruptivní xantomatóza.

Všeobecná kožní onemocnění

Bakteriální infekce

U lidí s cukrovkou se vyskytuje několik druhů bakteriálních infekcí:

 • infekce žláz očního víčka,
 • infekce vlasových folikul,
 • hluboké infekce kůže a tkáně pod ní,
 • infekce okolo nehtů.

Bakteriální infekce mívají často až chronický charakter, opakovaně se vrací a léčba má jen krátkodobý efekt. Původci mohou být různí, ale nejběžněji jde o bakterie Staphylococcus.

Kdysi byly bakteriální infekce životu nebezpečné, obzvláště pro lidi s cukrovkou. Dnes se situace zlepšila díky antibiotikům a lepším metodám kontroly cukru v krvi. Diabetičtí pacienti mohou snížit pravděpodobnost těchto infekcí kvalitní péčí o pleť. Problémy s bakteriálními infekcemi vyžadují návštěvu lékaře.

Plísňové infekce

Viníkem plísňových infekcí u lidí s cukrovkou je často Candida albicans. Tato kvasinka způsobuje svědivé vyrážky na vlhkých, červených plochách obklopených drobnými puchýři a šupinami. Problémové oblasti jsou pod prsy, okolo nehtů, mezi prsty na rukách a nohách, v rozích úst a v podpaží a slabinách.
Kvasinka Candida albicans spôsobuje svrbivé vyrážky na pokožke u ľudí s diabetes mellitus.
Mezi běžné plísňové infekce patří svědění, atletická noha, lišej (svědivá skvrna ve tvaru kroužku) a vaginální infekce. Problémy s plísňovými infekcemi vyžadují návštěvu lékaře.

Svědění

Lokalizované svědění je často způsobené cukrovkou. Může to být způsobeno kvasinkovou infekcí, suchou pokožkou nebo špatným krevním oběhem. Pokud je příčinou svědění nesprávná cirkulace, obyčejně jsou nejvíce svědivými oblastmi chodidla.

Omezte, jak často se koupete. Upřednostněte jemné mýdlo hydratující pokožku a po koupeli nanášejte krém na pokožku. Doporučujeme používat přípravky na pokožku specializované pro diabetické pacienty.

Kožní onemocnění související s cukrovkou

Akantóza (Acanthosis nigricans)

Acanthosis nigricans je stav pigmentace kůže, při kterém se po stranách krku, v podpaží a slabinách objevují hnědé nebo tmavé skvrny se sametovou texturou. Někdy se vyskytují i na rukou, loktech a kolenech. Postižené oblasti mohou též svědit nebo zapáchat.
Akantóza se obyčejně objeví u lidí, kteří mají nadváhu. Nejlepší léčbou je hubnutí. Nanášení medicínských krémů může pomoci postiženým místům.

Diabetická dermopatie

Cukrovka může způsobit změny v krevních cévkách, které vyvolávají kožní problémy nazývané diabetická dermopatie. Počátečním projevem diabetické dermopatie jsou červené symptomatické skvrny až pupeny, někdy s drobnou centrální vkleslinou, často ostře ohraničené světle hnědé vkleslé plošky nepravidelného tvaru. Lze si je snadno splést s pigmentovými skvrnami, které se objevují s přibývajícím věkem. K problému nejčastěji dochází na přední části obou nohou. Nohy však nemusí být postiženy ve stejné míře.

Necrobiosis lipoidica diabeticorum

Dalším onemocněním, které může být způsobeno změnami v krevních cévách, je necrobiosis lipoidica diabeticorum (NLD). NLD způsobuje skvrny podobné diabetické dermopatii, jsou však menší, větší a hlubší. Skvrna, která je na začátku matná, červená a vyvýšená, se mění na lesklou jizvu s fialovým okrajem. Pokud se otevře do rány, je potřeba navštívit odborníka. Nejčastěji k tomuto kožnímu onemocnění dochází u žen.

Diabetické puchýře

Diabetické puchýře se mohou vyskytnout na hřbetech rukou, prstech, chodidlech nebo na nohách či předloktích. Vypadají jako popáleniny. Účinnou léčbu představuje zregulování hladiny cukru v krvi.

Eruptivní xantomatóza

Eruptivní xantomatóza je další stav způsobený cukrovkou jako výsledek onemocnění mimo kontrolu. Jde o pevné malé hrbolky na pokožce. K tomuto vzácnému stavu pokožky dochází, když je v krvi příliš mnoho tuku nebo cholesterolu. Porucha se obvykle vyskytuje u mladých mužů s cukrovkou. Stejně jako diabetické puchýře tyto hrčky zmizí, když se obnoví kontrola cukrovky.

Správná péče o diabetickou pleť

EExistuje několik věcí, které můžete učinit, aby se diabetes mellitus a kožní problémy u vás nezhoršily.

  1. Udržujte svůj diabetes pod kontrolou. Lidé s vysokou hladinou glukózy mají tendenci mít suchou pokožku a menší schopnost bojovat se škodlivými bakteriemi. Oba dva stavy zvyšují riziko infekce.
  2. Udržujte pokožku čistou a vždy ji důkladně vysušte.
  3. Vyvarujte se velmi horkým koupelím a sprchám. Nepoužívejte perličkové koupele.
  4. Suchou a svědící pokožku si neškrábejte. Můžete si tím vytvořit otevřené rány, které jsou vstupem pro infekci.
  5. Pokožku hydratujte, abyste zabránili jejímu popraskání, zejména v chladném nebo větrném počasí. Pomoci mohou speciální hydratační mýdla a pleťová mléka. Ujistěte se, že vám po natření nezůstal krém mezi prsty kvůli plísňovým infekcím.
  6. Po dobu chladných a suchých měsíců udržujte doma větší vlhkost vzduchu.
  7. Používejte jemné šampony.
  8. Dobře se starejte o své nohy. Noste širokou, plochou obuv, která dobře sedí.
  9. Pokud si nevíte se svým stavem pokožky rady, poraďte se se svým lékařem nebo dermatologem.

Výjimečnost produktů pro diabetickou pokožku EUBOS DIABETIC SKIN CARE

S přihlédnutím ke speciálním potřebám diabetické pokožky vyvinul výzkumný tým značky EUBOS kosmetickou řadu DIABETIC SKIN CARE. Jde o dermatologicky testovanou sérii produktů určenou pro diabetiky.

Pro intenzivní péči o suchou pokožku a pro zabránění předčasného stárnutí pokožky vývojový tým EUBOS vytvořil produkty specificky zaměřené na péči o tvář, tělo, nohy a chodidla. Produkty jsou bez parabenů, PEG-derivátů, barviv, lanolinu a bez minerálního oleje (parafínu).

Účinné látky v kombinaci se vzácnými oleji poskytují intenzivní hydrataci, mají zklidňující účinek na podrážděnou pokožku a pomáhají posilovat její ochrannou funkci. Jejich pravidelné používání pomáhá zlepšovat hydrataci a pružnost pokožky. Přirozená obranná funkce kůže se posiluje.